Jak se připravit na pohovor aneb co vás čeká a nemine
Jdete poprvé na pohovor a nevíte co vás čeká? Nebo jste na pohovoru dlouho řádku let nebyli a netušíte, jak se připravit? Pak právě pro vás je náš nový článek jako dělaný. Dozvíte se v něm, jak dlouho průměrný pohovor trvá, na jaké otázky se připravit, a naopak na co se nezapomenout zeptat.
Než začne pohovor…
Než dojde k samotnému pohovoru, je dobré nezapomenout na základní věci, které se od vás, jakožto uchazeče o danou pozici, očekávají. Připravte se na to, že i největší maličkost může vaše šance ovlivnit a není tedy dobré nic podcenit.
1. Přijďte včas
Dorazit na pohovor pozdě opravdu není nejlepší vizitka. Proto si cestu na něj pořádně naplánujte a mějte časovou rezervu. Počítejte s tím, že může dojít k dopravním komplikacím a podobně a vaše cesta se nečekaně protáhne. Ve firmě, do které na pohovor jdete, byste měli být 5 až 10 minut před začátkem pohovoru. Pokud předem víte, že jdete do velké kancelářské budovy, počítejte s tím, že možná budete muset projít i přes klasickou centrální recepci, kde se můžete malinko zdržet. I s takovými komplikacemi je třeba počítat.
2. Slušně se oblečte
Podcenit to, co si na pohovor obléknete, také nemusí být nejlepší. Počítejte s tím, že zkušený personalista si o vás první obrázek vytvoří již během první několika vteřin, aniž by se na něco musel ptát. Personalisté bez problému odhadnou lidi jen podle podání ruky a dalších maličkostí.
3. Slušné vychování je základ
Věc, kterou snad ani nemusíte zmiňovat a tou je slušné vychování. To si na svůj pracovní pohovor jistě nezapomeňte. Než se pozdravíte s personalistou, vypněte si vyzvánění na svém telefonu, vyplivněte žvýkačku a nezapomínejte mluvit dostatečně srozumitelně a nahlas. Další důležitou věcí je to, že vždy nechte tempo pohovoru určit personalistu. Neskákejte mu do řeči, nesnažte se za každou cenu působit jako všeználek a podobně.
4. O firmě si něco přečtěte
Možná se vám to může zdát zbytečné, ale personalita se vás téměř se 100% jistotou zeptá, zda jste už o firmě, kam se hlásíte, něco slyšeli a zda vůbec víte něco o pozici, na kterou se hlásíte. Před pohovorem si tedy přečtěte nějaká základní fakta o oné firmě, ať vás tato část pohovoru nepřekvapí.
Na co se při pohovoru zeptat a čemu se vyhnout
Uchazeč je na pohovoru spíše tázán personalistou, než že by se nějak extra vyptával. Nicméně na konci každého pohovoru vám personalista prostor pro dotazy nejspíše nabídne. Je ale určitě dobré vědět, na co se ptát a čemu se raději vyhnout. Například téma finančního ohodnocení by určitě měl nakousnout sám personalista. Pokud se ale za celý pohovor nic nedozvíte, určitě se zeptejte. Nicméně se snažte otázku formulovat poněkud mírněji, ať nepůsobíte, že se zajímáte jen o peníze.
Otázky, které je vhodné položit v roli uchazeče:
- Jaký je předpokládaný nástup?
- Je na dané pozici možnost nějaké kariérního postupu?
- O jaký způsob hodnocení zaměstnanců na této pozici se jedná?
- Z jakého důvodu je pozice obsazována?
Na jaké otázky od personalisty se připravit
Možná vás to překvapí, ale personalisté umí pokládat opravdu trefné a záludné otázky, které mohou člověka zaskočit. Na co se tedy můžete připravit?
- Kde se vidíte za pět let z profesního hlediska?
- Proč jste si tuto pozici vybral?
- Proč odcházíte ze stávajícího zaměstnání?
- Jaký byl do teď váš typický pracovní den?
- Jak rychle můžete nastoupit?
- Proč bychom právě vás měli vybrat?
- Jaká je vaše představa finančního ohodnocení?
Nezapomínejte na to, že nejste povinni odpovídat na otázky typu „Chystáte se v nejbližších letech na mateřskou?“ nebo „Máte stálého partnera“? Diskriminační otázky se vztahují i na dotazy k sexuální orientaci či náboženství. Takové otázky by od personalisty neměli nikdy zaznít, a pokud ano, není vaše povinnost je zodpovědět.