+420 775 090 759      info@pracenavalassku.cz

První dny v práci

Co vás nejspíše čeká během prvních dnů v nové práci

Nastupujete do nového zaměstnání nebo dokonce do vašeho úplně prvního zaměstnání? Pak vás nejspíše zajímá, co první dny v nové práci obnášejí. Právě proto je tu náš článek, který váš dotaz jistě objasní.

Dokumenty, papíry a zase dokumenty

První dny v práci většinou znamenají jen kopu papírování. V některých firmách se tyto věci řeší i předem, ale pokud nastupujete opravdu téměř hned po pohovoru, většinou na to není čas a je nutné to řešit v práci.

Připravte se tedy na hromadu a hromadu papírů, které bude nutné podepsat. Samozřejmostí je pracovní smlouva, ale věřte, že tou to zdaleka nekončí.

Doklad o vzdělání

Pokud jste nemuseli doklady o vzdělání dokládat již během výběrového řízení, počítejte s tím, že při nástupu to bude nutnost. Většinou se bude jedna o takzvanou ověřenou kopii maturitního vysvědčení či vysokoškolského diplomu. Ověření zařídíte jednoduše u notáře nebo ještě jednodušeji na České poště u přepážky Czechpoint.

Výpis z rejstříku trestů

Když už na té poště budete, u toho samého okénka si rovnou vyžádejte výpis z rejstříku trestů. Možná už jste si ho někdy zařizovali, nicméně zaměstnavatelé většinou požadují, aby dokument nebyl starší než 3 měsíce.

Zápočtový list

Pokud jste již někdy byli někde zaměstnáni, počítejte s tím, že budete novému zaměstnavateli muset dodat takzvaný zápočtový list. Předchozí zaměstnavatel by vám ho měl bez problému vydat a to ihned po ukončení pracovního poměru.

Osobní dotazník a další dokumenty

Mimo vše výše uvedené počítejte také s tím, že s velkou pravděpodobností dostanete k vyplnění osobní dotazník. Uvádějí se v něm základní informace o zaměstnanci jako je datum narození, rodné číslo, zdravotní pojišťovna nebo číslo bankovního účtu. V některých zaměstnáních se můžete setkat také s povinností podepsat dohodu o hmotné odpovědnosti apod.

Lékařské prohlídce se nevyhnete

Součástí nástupu snad do kteréhokoli zaměstnání je vstupní lékařská prohlídka. Některé firmy mají svého závodního doktora, což pro vás znamená ve výsledku více práce. Závodní doktor totiž bude s největší pravděpodobností chtít papír od vašeho obvodního lékaře, takže návštěvy absolvujete hned dvě. Některým firmám ale stačí potvrzení od vašeho soukromého doktora, že jste k práci způsobilý.