+420 775 090 759      info@pracenavalassku.cz

Rady, mlžit nebo přiznat, že mě vyhodili?

Nikdo nepřeje si prožít situaci, kdy je propuštěn z práce. Tyto chvíle jsou plné emocí a nejistoty, zvláště pokud hledáte nové zaměstnání a bojíte se konfrontace s otázkami na pohovoru. Zde je několik rad, jak tuto situaci zvládnout profesionálně a čestně.

Pravda nebo lži?

Odpovědět na otázku o důvodu odchodu z předchozí práce může být náročné. Někteří lidé zvolí cestu neupřímnosti, tvrdí, že odešli dobrovolně, protože práce je už nebavila. Toto může projít, pokud hledáte práci v oblastech, kde je dostatek volných pozic. Avšak ve specializovaných odvětvích se pravda může snadno odhalit a lži vás mohou stát příležitost.

Volte neutrální nýrazy

Když mluvíte o svém odchodu, vyhněte se negativním termínům jako “vyhodili mě”. Namísto toho používejte neutrální fráze jako “dostal/a jsem výpověď”. Kulantní verze může znít jako “firma se rozhodla ukončit naši spolupráci”. Tyto fráze vzbuzují zájem a zvědavost bez negativních konotací.

Zůstaňte věcní

Pokud byla vaše propouštění způsobeno chybou na vaší straně, mluvte o tom věcně a bez emocí. Ukažte, že jste se z chyby poučili a že jste schopni se zlepšit. Neprojevujte vztek nebo lítost, které by mohly působit nezralým dojmem.

Připravte se

Připravte si krátké, ale výstižné vysvětlení o důvodu vašeho odchodu. Nepotřebujete detailně popisovat každou situaci, ale soustřeďte se na hlavní body. Například: “Měl/a jsem nadměrné pracovní zatížení, a když jsem požádal/a o pomoc, nebyla poskytnuta. To vedlo ke chybě, která měla za následek mou výpověď.”

Nesnižujte se

Přiznání chyby neznamená, že jste neprofesionál. Nepromlouvejte o chybě jako o něčem, co snižuje vaši celkovou kvalitu. Ukážete tak, že jste člověk, který se umí poučit a zlepšit. Vaše chyby v minulosti neznamenají, že jste horší kandidát. Naopak, mohou ukázat váš růst a schopnost učit se.

Pamatujte, že nikdo není dokonalý. Důležité je ukázat, že jste se z minulých zkušeností poučili a že jste připraveni investovat své schopnosti a znalosti do nové příležitosti. A pokud hledáte novou práci, můžete začít na webové stránce Prace.cz, kde naleznete širokou škálu pracovních nabídek.