Jak správně napsat motivační dopis
Odrazuje vás u inzerátu na vaši vysněnou práci zmínka o sepsání motivačního dopisu, protože nevíte, jak ho napsat? V našem článku vám objasníme základní strukturu motivačního dopisu a body, kterých je dobré se držet. Po přečtení tohoto článku už pro vás motivační dopis nebude žádným strašákem.
Motivační dopis je nový trend
Stále více a více firem motivační dopis vyžaduje. Ve zkratce se jedná o takový průvodní dopis, který vás představí v několika řádcích. Důležité je si na něm dát opravdu záležet, jelikož tento dopis musí v personalistovi vzbudit chuť vás poznat.
Pamatujte, že méně je někdy více
V motivačním dopisu není prostor na nesmysly. Personalistu musíte jednoduše zaujmout. Pište o tom, co ho tedy bude zajímat. Podívejte se například na inzerát pro danou pozici a popište vaše osobní zkušenosti s tím, co firma po uchazeči požaduje nebo co považuje za výhodu. Případně rozepište něco, co se už do životopisu nevešlo.
Pamatujte, že nejde o referát do školy. Délka motivačního dopisu by neměla přesáhnout jednu stranu a zároveň by neměl být kratší než půl strany. Samozřejmě pokud firma přímo konkrétně zadá požadovaný počet znaků, držte se ho.
Buďte sebevědomí a pozitivní
V motivačním dopise není prostor na negativa, ten vás má vychválit a předvést v nejlepším světle. Vyvarujte se tedy všem negativním komentářům na vaši osobu, ale třeba i k bývalému zaměstnavateli. Zkrátka nebuďte kritičtí. Motivační dopis má znít pozitivně a sebevědomě. Nicméně opět platí pravidlo méně je více. Takže to s tím sebevědomím zas tolik nepřehánějte, ať nepůsobíte namyšleně.
Styl dopisu je také důležitý
Jestliže víte konkrétně, komu dopis posíláte, určitě se nebojte konkrétního oslovení. Personalisty toto vždy velice potěší. Na začátku dopisu ideálně uveďte, o jakou pozici se ucházíte. Konkrétnosti zkrátka není nikdo dost.
Nezapomínejte si zkontrolovat pravopisné chyby, což platí i pro váš životopis. Hrubky a překlepy opravdu dobrý dojem nezajistí.